„Důvod, proč je náš akciový trh tak úspěšný, je díky mně.“ Od koho jiného jsme mohli takový výrok slyšet než od Donalda Trumpa? Ačkoli jej vyřkl už dříve, hodí se mu i pro současnost, kdy prudce rostoucí indexu S & P 500 dokresluje křivku obnovy ve tvaru V.
Současná horečka na trhu v USA je téměř výlučně funkcí masivního vynakládání vládních výdajů, a ta zhruba za měsíc skončí. V důsledku toho, jak píše Bank of America, může hospodářství na fiskálních útesech ztroskotat. Úskalí jsou čtyři: vypršení platnosti rozšířeného pojištění v nezaměstnanosti, blednoucí podpora ze stimulačních šeků, program na ochranu mezd a ukončení státních a místních programů pomoci. Bank of Amerika očekává, že koncem července bude přijat další stimulační balíček, aby se úskalím vyhnul nebo zmírnil jejich nevyhnutelný dopad, a to na dobu 4 měsíců.
Letošní volby v USA budou mít pravděpodobně větší vliv na trhy než v minulosti. Podle Sunainy Sinha, zakládající partnerky poradenské společnosti Cebile Capital, mezi investory sílí obavy, že centrálním bankám už došly páky na stimulaci ekonomiky, což v kombinaci s fiskálními stimuly, které narazí na své meze, skýtá chmurne vyhlídky.
Pokud by se demokratům podařilo zvítězit a získat úplnou kontrolu i nad hospodářskou politikou, je pravděpodobné, že prosadí daňové změny, které zvýší daňové zatížení investičních portfolií, a k tomu sníží příjmové limity, nad které se navrhuje zvýšení daní.
Investoři aktuálně přehodnocují složení portfolia na základě možného scénáře – na základě předvolebních průzkumů a kurzových sázek – pro případ, že demokraté získají v kontrolu obou komorách kongresu v roce 2021. Státní i federální průzkumy odhadují od poloviny března konstantní růst preferencí demokratického vyzyvatele Joea Bidena. Na grafu můžeme sledovat 90-procentní šanci na zvolení představitele demokratické strany.
Hlavní prvky Bidenova daňového plánu jsou: zvýšení daně z příjmu právnických osob ze současných 21 procent na 28 procent, daně z dlouhodobých výnosů a dividend ve výši 39,6 procent z příjmu nad 1 milion USD a daně z příjmu fyzických osob nad 400 000 USD ze současných 37 procent na bývalých 39,6 procenta.
K dalším cílům patří nové daňové pobídky na investice do elektrických vozidel, obnovitelné energie a energeticky účinných technologií a vytvoření institutu daně z uhlíku.
Po 31. červenci se tedy americká ekonomika ocitne na pokraji fiskálního útesu, který by mohl znamenat propad amerických akciových indexů srovnatelnou s březnem 2020, pokud se horní a dolní komora, ovládaná opozičními stranami, nedohodne na dalších fiskálních stimulech. Jednoho dne se však americká ekonomika dostane do bodu, kdy už nebude možné realizovat další stimuly, a to bez ohledu na to, zda vyhrají demokraté nebo republikáni.