Reklama
 
Blog | Lukáš Baloga

Nastává rotace na trhu. Jak tomu přizpůsobit portfolio?

Rok 2020 se nesl ve znamení ekonomické recese. Díky tomu akcie technologických společností vystřelily nahoru. Akciové trhy budou pravděpodobně dobře podporovány politikami centrálních bank a nedostatkem rizikových událostí v blízkém období i nadále. Tématem roku 2021 však může být rotace na trhu. Hra na ekonomické oživení, o které předpokládám, že bude pokračovat i v roce 2021, pomůže přesunout peníze z technologického sektoru do segmentů, které nejvíce zasáhl koronavirus.

Oživení nyní nepochybně zpomaluje, ale protože vakcína na COVID-19 bude v první polovině příštího roku stále dostupnější, domnívám se, že se omezení budou pomalu rušit, obnoví se nábor zaměstnanců, více lidí konečně znovu vstoupí do pracovního procesu a my se začneme vracet k „předpandemickému“ životu.

Co je rotace na trhu?

Ekonomika se pohybuje v cyklu ekonomického růstu a ekonomického poklesu. Faktory, které mohou vyvolat recesi jsou různé: koronavirus, finanční krize, dluhová krize, nebo „dot-com“ bublina. S jednotlivými fázemi neustále se opakujícího ekonomického cyklu souvisí i sektory, které outperformuje v jednotlivých fázích tohoto cyklu.

V současnosti se nacházíme v rané fázi ekonomické expanze, v níž rostou sektory: energetický, finanční, průmyslový a materiální. Na druhé straně v nejhorších časech se investoři uchylují k utilitám nebo spotřebitelskému zboží. Tento ekonomický růst je zajímavý i proto, že kromě výše zmíněných by měly posilovat i cestovní, zábavný a letecký sektor, které díky uzavírání ekonomik obstály to nejhorší. Kromě identifikace sektorů je však důležité rozložit riziko a investovat do ETF fondů nebo najít ty společnosti, které mají dostatečně silné obchodní modely a konkurenční výhodu na to, aby z krize vyšly ještě silnější.

Krátkodobý / dlouhodobý trend

I přesto, že z dlouhodobého hlediska bude investování do trendů digitalizace, automatizace a e-commerce nejlepším řešením k překonání ostatních sektorů, krátkodobé podmínky více upřednostňují nejvíce zasažené sektory. Rok 2021 však otevírá i příležitost na nákup technologických společností, jako jsou Amazon, Apple, Microsoft, AMD a dalších firem investujících do pokroku, díky rotaci znamenající přelévání kapitálu z nadhodnocených do podhodnocených sektorů. Proto, pokud nemáte čas vybírat akcie a investovat podle cyklů nebo zmíněné společnosti nemáte v portfoliu, rok 2021 může vytvořit příležitost k jejich zařazení do portfolia.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama