Stříbro – komodita, která je využívána v průmyslovém sektoru a je zároveň i uchovatelem hodnoty. To znamená, že cena stříbra může stoupat nebo klesat na základě průmyslového využití a hospodářského cyklu, nezávisle na měnových faktorech, jako je inflace, deflace a úrokové sazby.
Průmyslové využití
Stříbro je klíčovou součástí solárního průmyslu. Analytik Goldman Sachs Michail Sprog se vyjádřil, že, můžeme očekávat jeho velký růst, protože solární investice tvoří 18 % průmyslového poptávky po stříbře a asi 10 % celkové poptávky po kovu. Sprogisov očekává, že stříbro dosáhne hodnoty 30 dolarů za unci během roku.
Při pohledu na USA, nově zvolený prezident Joe Biden chce nainstalovat 500 milionů solárních panelů v průběhu následujících pěti let. Goldman Sachs odhaduje, že solární instalace v letech 2019 až 2023 vyskočí o 50 % oproti současnému počtu. Tento trend nastolily i ostatní ekonomické mocnosti jako EU a Čína, které masivně investují do obnovitelných zdrojů a snížení uhlíkové stopy.
Stříbro se používá v síťových zařízeních 5G a jehož rozšíření bude v příštích dvou letech hlavní hnací silou poptávky po stříbře v elektronice. Rychlý rozvoj síťové infrastruktury 5G a rostoucí poptávka po vysokorychlostním přístupu na internet by se mohly stát novými pilíři poptávky po stříbře.
Vysoké využití stříbra můžeme pozorovat v elektrických vozidlech, od polovodičů po svazky kabelů a displeje. Čisté akumulátorové elektromobily vyžadují více elektrického ovládání, což zvyšuje jejich relativní spotřebu stříbra.
Uchovatel hodnoty
Asi 700 let před naším letopočtem se stříbro začalo používat jako měna – tento úkol si udrželo téměř v každé staré a moderní kultuře. Vzácnost stříbra se projeví, když vezmeme v úvahu, jak málo stříbra se v průběhu historie vytěžilo – pouze 1,6 milionu tun stříbra. Veškeré nadzemní stříbro se vejde do kostky dlouhé 52 metrů. Odhaduje se, že asi 60% stříbra se využívá v průmyslových aplikacích a na investice zbývá pouze 40 %.
Mnoho spotřebitelů šperků upřednostňuje ryzí stříbro před zlatem pro jeho lesklý vzhled, váhu a trvanlivost. Čínské spotřebitelské výdaje by měly podpořit vyšší poptávku po špercích a stříbrných příborech vzhledem k svátečnímu období. Citigroup odhaduje v tomto roce 12% růst poptávky po špercích a stříbrných příborech.
Někteří analytici jsou přesvědčeni, že komodity jsou ve vztahu k finančním aktivům nejvíce za posledních 50 let podhodnocené. Očekává přitom, že jakmile si investoři tuto skutečnost uvědomí, spolu s poptávkou po komoditách vystřelí vzhůru i jejich ceny.
Dolar pravděpodobně bude pokračovat v trendu ztrát na hodnotě, kvůli současným nízkým úrokovým sazbám a vysokému vládnímu dluhu, který bude i nadále narůstat, což nahrává ve prospěch růstu ceny drahých kovů.
Poptávka po stříbře
Stříbro, vzrostlo v roce 2020 o 47 % (nejvyšší roční nárůst od roku 2010), což bylo vyvoláno poptávkou po drahých kovech i známkami zlepšení ve výrobním sektoru a očekávaným oživováním globální ekonomiky.
Analytici Citigroup dokonce stanovili cílovou cenu stříbra na 40 dolarů v příštích 12 měsících. Důvodem je zmíněná touha investorů po bezpečnosti a průmyslová poptávka po oživení. Měl by se opakovat býčí scénář stříbra z období 2010-2011, kdy v Číně stoupla poptávka o 6 %, a to ze strany průmyslových kupců i retailových investorů.
Depozitář JP Morgan zaznamenává zvyšující příliv kapitálu do jejich ETF stříbra. To byl případ rekordního tempa po celý rok 2020, přičemž údajných více než 250 milionů uncí stříbra teče na zastavení samotného jednoho derivátu stříbra (více než 1/4roční poptávky po stříbře připadne na jediný údajně blokovaný derivát stříbra).