Reklama
 
Blog | Lukáš Baloga

Vývoj „korona“ farmaceutických firem

Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme. Nejznámější farmaceutické společnosti spojené s koronavirem jsou: Moderna, Pfizer, BioNTech a konsorcium AstraZeneca. Společnosti i v současnosti zásobují největší část světa vakcínou na koronavirus, kterou vyvinuly, dostaly pobídky od vlád a uzavřely kontrakty na velký objem budoucích dodávek.

Účinnost vakcíny

Světová zdravotnická organizace schválila vakcíny od Moderny, Pfizer/BioNtech jakož i konsorcia AstraZeneca/Oxfordské univerzity na nouzové použití, protože na základě údajů z rozsáhlých klinických testů jsou bezpečné a účinné.

Nejvyšší účinnost rozsáhlého klinického testování podle světové zdravotnické organizaci (WHO) zaznamenala vakcína od Pfizer/BioNtech s 95 %, Moderny 94,1 % a nakonec výrazně nižší 63% účinnost vykázala evropská vakcína od AstraZeneca. Na druhé straně však WHO zveřejnilo, že ke zvládnutí pandemie COVID 19 by stačilo rozsáhlé očkování vakcínou s minimálně 50 % účinností.

Vakcíny na koronavirus, které se dostaly na trh, se vyráběly na základě povolení k nouzovému použití a neprošly úplným schvalovacím procesem. Mnohé z nemocí, na které společnosti mRNA zaměřují ve svých laboratořích, budou pravděpodobně v budoucnu muset před schválením podstoupit mnohem delší proces.

S výjimkou společnosti Pfizer by se tedy všechny společnosti s mRNA vakcínou mohly považovat za spekulativní. Ačkoliv byly s COVID-19 dokázané určité výhodné aspekty technologie mRNA, nemusí to nutně znamenat, že se prokázalo, že mnohé další různé aspekty technologie mRNA jsou úspěšné při složitějších chorobách, jako je HIV nebo rakovina.

Tržby společností Moderna a BioNTech toto čtvrtletí explodovaly, v průběhu příštího roku, nebo dvou let, se však mohou dramaticky zpomalit, protože poptávka po vakcíně COVID-19 bude klesat. Tržní kapitalizace společností nám z části předznamenává, že po odeznění koronaviru budou společnosti čerpat i z jiných léků, které mají v portfoliu.

Obecně se až tak nesoustředím na velkou farmaceutiku, protože se mi líbí věci v raném stadiu, které mají obrovský potenciál růstu, což reflektuje jejich úspěšnost, jak je to v případě společností BioNTech nebo Moderna. Kuriózní je, že zatímco společnost Pfizer byla klíčovým hráčem při vyvinutí vakcíny mRNA COVID pro trh, nemělo to téměř žádný vliv na cenu jejích akcií. Kdyby byl produkt Pfizer/BioNTech lékem na rakovinu, mohlo by to znamenat výrazně vyšší nárůst ceny akcií společnosti Pfizer.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama