Reklama
 
Blog | Lukáš Baloga

Vítězové a poražení 2020 na českém kapitálovém trhu

Rok 2020 se nesl ve znamení největší recese od druhé světové války, ale také nejrychlejšího ekonomického oživení. Mnoho zemí Evropské unie není z nejhoršího venku a zažívá druhou vlnu šíření nákazy koronaviru, která je často horší než první vlna.

Jak si vedly v tomto turbulentním roce české akcie?

Český kapitálový trh obsažený v pražském indexu se dodnes nedokázal vzpamatovat z pandemie, protože stále ztrácí přibližně 8,35 % (se započítáním reinvestice dividend) na hodnotu, kterou dosahoval na konci roku 2019. Důvodem je složení indexu a sektory, které tvoří největší váhu v tomto indexu.

Mezi společnosti, které dodnes ztrácejí více než 20 %, jsou banky: Komerční Banka, Erste Group Bank a Moneta Money Bank. Důvodem je současná měnová politika a také česká koruna, která je méně defenzivní měnou než například euro nebo americký dolar. Investoři se během krize zbavovali koruny a nakupovali zmíněné defenzivnější měny, aby ochránili své portfolio.

Na straně vítězů stojí akcie Stock Spirits Group, které vzrostly o více než 26 % a O2 Czech Republic s přibližně 16% růstem hodnoty oproti předchozímu roku. Spirit Group díky zvýšené poptávce po alkoholu ve východní Evropě dokázalo překonat očekávání analytiků a investiční domy zvyšovaly své očekávání cílové částky. Druhou byla telekomunikační firma O2, která díky dobrému managementu vyhrála aukci o 5G frekvence na Slovensku a také oznámila zajištění prodloužení užívání značky O2 z původního ledna 2022 až do roku 2036. Pochopitelně roli ve vývoji hodnoty odvětví sehrávají i lockdowny, které podporují domácí užívání internetu a placené TV.

Nejzajímavější společností na české menší burze Start byla společnost Pilulka, která jen od počátku veřejného obchodování do 10. prosince 2020 dokázala narůst o 13 %. Společnost čerpá ze zajímavého byznys modelu na pomezí technologické a farmaceutické firmy. Přestože všechnu hotovost investuje do růstu na nové trhy a rozšiřování sortimentu poskytovaných produktů, investoři věří managementu, což se odrazilo v ceně akcií.

Zda bude pro dané akciové tituly příští rok jiný, anebo naopak stejný, ukáže především, jak moc dokáže pomoci v potlačení nákazy, a tudíž v uvolnění ekonomiky, vakcína proti covid-19. Ta má být v EU schválena do konce roku a od ledna distribuována v členských státech.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama