Reklama
 
Blog | Lukáš Baloga

Robinhood – broker, který změnil finanční svět

Obecně známý internetový broker, který si zakládá na nulových obchodních provizích a žádném minimálním zůstatku na obchodních účtech, přinesl novou éru účasti běžných lidí na finančních trzích. Obchodní model umožňuje zejména Američanům s nižšími příjmy vytvářet své bohatství prostřednictvím vlastnictví akcií. To se stalo velkým hitem během lockdownu, které vedlo k přerušení sportovních akcí.

Raketová popularita

Robinhood se ze začátku prezentovalo startupovou kulturou Silicon Valley. Před několika lety společnost oznámila svůj plán na založení spořicího účtu, ale z tohoto plánu rychle vycouvala kvůli nesplněné regulaci, kdy nebyla Robinhoodu udělena bankovní licence.

V současnosti se soustřeďuje hlavně na retailové investory, kteří podle údajů tvoří 20 procent denního objemu obchodů. Za první kvartál 2020 vzrostl počet nových účtů o neuvěřitelné 3 miliony. Robinhood obchodováním bez poplatků a svou aplikací, která usnadňuje obchodování, přitáhlo 13 milionů nových uživatelů.

Firma se v současnosti snaží dostat na burzu potvrzením, že předložil požadavek o registraci IPO společnosti Americké Komisi pro cenné papíry. Ocenění společnosti se odhaduje na 13 až 40 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti hodnotě 11,7 miliard dolarů, na kterou byla společnost oceněna během privátního prodeje akcií v minulém roce.

První na světe

V současnosti je primární trh s IPO obecně omezen na institucionální investory, kteří častokrát nakoupí akcie za výrazně nižší ceny než retailoví investoři na sekundárním trhu. Robinhood se snaží „demokratizovat“ obchodování s akciemi. Pro uživatele své obchodní platformy by to znamenalo možnost nakupovat akcie již během prvotní veřejné nabídky, včetně akcií vlastní společnosti už při prvotním kole úpisu akcií.

Uživatelé obchodní aplikace Robinhood by měli možnost přímo nakoupit IPO akcií za upisovací cenu, pokud Robinhood uzavře dohodu se společnostmi, jejichž makléřskými společnostmi a také získá souhlas amerických regulačních orgánů. Pokud bude plán úspěšný, přístup k IPO akciím by mohl výrazně zvýšit ocenění celé společnosti.

Temná stránka Robinhoodu

Značný příjem Robinhoodu představuje sdílení toku obchodních pokynů, což je běžný, ačkoliv kontroverzní zdroj příjmu. Zprostředkovatel, v tomto případě Robinhood, dostává kompenzace a další výhody za směrování pokynů třetím stranám, které díky vysokorychlostnímu systému provedou obchod přes klienty Robinhood za nižší cenu. Když se akcie obchodují na burzách, každý může vidět tuto aktivitu, ale u Robinhoodu se akcie obchodují formou OTC, což dává prostor pro vypořádání obchodu za méně výhodnou cenu. Příjemce toku vypořádá obchod na burze za východnější exekuční cenu a následně instrument prodá klientovi Robinhoodu za dražší cenu. Zatímco objemy obchodů drobných investorů jsou zanedbatelné, společnost, která směřuje miliardy dolarů v obchodech na tvůrce trhu, může vydělat značné částky.

V souvislosti se zmiňovaným zdrojem příjmů byla Robinhoodu udělena pokuta Americkou Komisí pro cenné papíry ve výši 65 milionů dolarů. Společnost dlouhodobě přijímala / přijímá provizi od vysokorychlostních obchodních společností za nasměrování objednávek zákazníků na nákup a prodej, což znemožňuje zákazníkům exekuovat pokyny za nejlepší možnou tržní cenu.

Žádné obchodování není zdarma. Společnosti musí platit náklady spojené s provozováním platforem, placením nájmů a zaměstnanců. Je však na uvážení každého, zda si vybere brokera, který má transparentní poplatky nebo skryté poplatky obalené lákavou marketingovou strategií ve formě obchodování zdarma, ale v realitě častokrát převyšující poplatky transparentních brokerů.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama