Reklama
 
Blog | Lukáš Baloga

Ekonomika eurozóny ožívá

Eurozóna má našlápnuto na rychlé ekonomické oživení, jak nasvědčují úžasná makroekonomická data zveřejněná během minulého týdne. Index průzkumu manažerů výrobního sektoru eurozóny (výrobní PMI index) vykázal historické hodnoty, CPI inflace dosáhla cílové hodnoty nastavené ECB a PMI index služeb také vykazuje postupné oživení.

Pozitivní indikace

Nejsledovanější výrobní PMI index eurozóny dosáhl nové historické hodnoty už 3. měsíc po sobě. V současnosti se hodnota indexu pohybuje na úrovni 63,1 bodů, což je nejvyšší hodnota za posledních 24 let (od počátku zhotovování indexu). Rozvíjející se výrobní sektor přispívá k indikaci, že ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí výrazně ožívá. Hlavním důvodem je květnové oživení růstu PMI indexu služeb, který vykazuje známky oživování ekonomiky.

Dalším pozitivním náznakem návratu do „normálu“ byl před pár dny zveřejněný meziroční růst inflace eurozóny v květnu. Data ukázala že inflace rostla na úrovni 2 % a ​​dosáhla tak nastaveného cíle Evropské centrální banky poprvé od konce roku 2018, kdy ceny energií prudce vzrostly v reakci na silnější oživení globální ekonomiky.

Silný růst produkce v květnu by byl výrazně pozitivnější, kdyby nedošlo k rekordním zpožděním dodávek. Obtíže s dodávkami a rozsáhlý nedostatek vstupů přetrvává a omezuje tak produkci, což znamená, že firmy jsou neschopné uspokojit tržní poptávku. S novými objednávkami rostoucími rychleji, než produkce byl výpadek výroby v porovnání s poptávkou signalizovaný v květnu největší za posledních 12 let.

Výhled

I přes faktory, které nasvědčují pokračování růstu inflace, cenové tlaky pravděpodobně v blízké budoucnosti ochladnou. Hlavním důvodem bude otevírání ekonomik, což přispěje ke zlepšení globálních dodavatelských řetězců. Poptávka se bude postupně přesouvat od zboží ke službám, což způsobí tlak na snižování cen zboží, ale pomůže udržet stabilní tempo hospodářského oživení. Zmíněný scénář je reálný, pokud bude pandemie v příštích měsících ustupovat a další vlny šíření pandemie se nebudou opakovat. Přestože pozitivní scénář je pravděpodobnější, objevují se náznaky, že asijsko-pacifické ekonomiky jsou zasaženy novou vlnou šíření pandemie, z čehož vyplývá, že cesta k obnovení globálních dodavatelských řetězců není jistá a nebude ani lehká.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama